مفهوم devops و تاثیر آن در سازمان شما

یکی ازپرکاربرد ترین و پرطرفدارترین موضوعات در حوزه فناوری اطلاعات که این روزها طرفداران بسیاری دارد و تاثیر بسزایی در سرعت توسعه و ارائه محصول به بازار دارد devops است.که در این مقاله میخواهیم در خصوص مفاهیم اصلی آن صحبت کنیم ابتدا به مقایسه دوروش سنتی و چابک میپردازیم

متودولوژی سنتی (روش آبشاری)

در یک پروسه خطی فرایند نیازسنجی، طراحی ، پیاده سازی ، وارسی ، و نگهداری در مدت بسیار طولانی انجام و پروژه تحویل میشود!

 

متودولوژی چابک:

یک چرخه فرایند مداوم و مکرر از طراحی و توسعه  و تست محصول با شکستن کارها به تسک های کوچک که در  بازه های زمانی کوتاه قابل انجام و ارائه به مشتری است .

 

متودولوژی devops

در این روش علاوه بر تیم توسعه محصول فرایند های مربوط به تیم خدمات هم در چرخه قرار میگیرند و فرایند و اتوماتیک سازی در کل چرخه تولید محصول از  طراحی ، تولید کد، Build ، تست ، انتشار تا پیاده سازی ، عملیات و مانیتورینگ  اعمال میشود تا بتوان در بازه های کوتاه محصول تکامل یافته مقطعی به مستری نهایی ارائه نمود.

 

همانطوری که از اسم آن مشخص است دواپس به مجموعه فرایند ها پروسه ها و فعالیت هایی گفته میشود که  در حوزه توسعه(developing) و خدمات (operation)  برای بهبود سرعت، کیفیت، بهره وری و امنیت انجام شود.در واقع  devops ترکیب فرهنگ ،فعالیت ها و ابزارها ست که توانایی سازمان را در ارائه محصول ( application یا service )با بالاترین سرعت امکان پذیر میکند. این کار غالبا توسط اتوماتیک سازی ، همکاری تیمی، فیدبک های سریع و چابک محور به راحتی قابل انجام است.

 

 

چهار اصل کلیدی در devops

  • اتوماتیک سازی چرخه توسعه نرم افزار
  • همکاری و ارتباطات قوی تیمی
  • توسعه و پیشرفت کوچک ولی مداوم و مکرر
  • گرفتن فیدبک دوره ای و تمرکز روی درخواست مشتری

 

در این راستا ابزار نقش مهمی ایفا میکنند و تسلط بر یک سری از این ابزار ها الزامی است ازجمله مهمترین و پرکاربرد ترین ابزار های این حوزه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Git : ابزاری قدرتمند برای مدیریت کد و خودکارسازی فرایند های CI/CD
  • Jenkin: ابزاری مناسب جهت خودکارسازی فرایند های release و deploy
  • Splunk: ابزاری مناسب جهت مانیتورینگ شبکه و نرم افزار و فرایندها (برای خرید لایسنس اسپلانک به این  لینک مراجعه کنید)

 

جمع بندی

با توجه به گستردگی فرایند های این حوزه این مقاله صرفا جهت اشنایی با این مفهوم طراحی شده است برای مشاوره و بررسی بیشتر میتوانید با کارشناسان  از طریق تماس باما  سایت ستاره امنیت مراجعه کنید

 

نظر دهید